top of page

PROTESTAN BAPTİST KİLİSELER BİRLİĞİ BASIN AÇIKLAMASI

2015 yılında Charlie Hebdo mizah dergisi tarafından Hz. Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasıyla birlikte başlayan provokasyon bugün ne yazık ki meyvelerini vermeye devam ediyor. İslam inancında kendi peygamberlerinin herhangi bir şekilde resim, karikatür, heykel gibi imgelerle tasvir edilmesi yasak olduğu halde “düşünce özgürlüğü” adı altında İslam Peygamberinin karikatürlerinin yayınlanması “düşünce özgürlüğü” değil tam bir saygısızlık ve provokasyondur. En son Fransa’da bir okulda bir öğretmenin bu karikatürleri öğrencilerine göstermesi bahane edilerek sözde bir Müslüman tarafından öldürülmesi yeni bir provokasyonun fitilini ateşledi. Bunu bahane eden Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron daha önce Charlie Hebdo dergisinde yayınlanan karikatürleri devlet kurumları binalarına yansıttırarak farklı bir inanca olan nefretini dışa vurmuş oldu.

 

Protestan Baptist Kiliseleri Birliği üyesi aşağıda imzası bulunan kiliseler olarak; Bizler nasıl kendi inancımıza ve kutsal değerlerimize yapılan saygısızlığı tasvip etmiyorsak aynı şekilde başka inançlara ve o inancın kutsal değerlerine yapılan saygısızlığı da tasvip etmemiz mümkün değildir (Matta 7:12 “İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın. Çünkü Kutsal Yasa'nın ve peygamberlerin söylediği budur.”).

Bu nedenle; 2015 yılında bu karikatürleri yayınlayan Charlie Hebdo Dergisini, hukukun olduğu yerde yanlışa yanlışla karşılık vererek öğretmeni öldüren “sözde Müslüman olan” kişiyi, Fransa’yı ve Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’u bu nefret dolu eylemleri nedeniyle kınıyoruz. Ülkeler ve halklar arasında barışın ve esenliğin hakim olması yeni provokasyonların olmaması için dua ediyoruz. 

Protestan Baptist Kiliseler Birliği
İmzalar:
Adana Baptist Kilisesi (Adana)
Agios Konstantinos Baptist Kilisesi (Menemen-İzmir)
Baptist Tanrıevi Kilisesi (İstanbul)
Buca Baptist Kilisesi (Buca-İzmir)

 

Ekran görüntüsü 2023-01-25 122021.png

BAŞSAĞLIĞI VE TERÖR KINAMA                                       15.02.2021

Uzun zamandır yurtdışı destekli terör örgütlerinin yuvanlanması sonucu Irak'ın Gara bölgesinde güvenliğin sağlanması için terör örgütü PKK'ya yönelik yapılan harekatta teröristler tarafından 13 sivil vatandaşımız şehit edildi . Büyük bir acı duyduğumuz bu haber ile birlikte terör örgütünün tüm eylemlerini kınıyoruz! Şehit edilen vatandaşlarımızın ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz. Ülkemizin güvenliği için görev yapan tüm kolluk kuvvetlerimizi koruması ve ülkemizi her türlü terör saldırısından koruması için Tanrı'ya dua ediyoruz.

08.05.2021

PROTESTAN BAPTİST KİLİSELER BİRLİĞİ 

Mescid-i Aksa’ya Saldırı Hakkında 

 

Osmanlı döneminde tüm inançların özgürce yaşatıldığı ve ibadet etmek amacıyla dünyanın bir çok ülkesinden gelen inançlı insanları binlerce yıl bağrına basan Kutsal Kudüs kentinde bugün göz yaşı ve  acı hakim. Oruç tutup ibadet eden Müslümanlara yönelik yapılan bu saldırıyı kınıyoruz.

 

Bu elim hadise sonucu yaralanan Filistililere Rabbimizin şifa vermesi, esenliğin ve sevginin hakim olması için dua ediyoruz.

gazete buca.png
buca izmir.png
bottom of page